Gry MMO – z czym to się je?

Zupełnie nowy wymiar rozrywki

Elektroniczna rozrywka pozwala oderwać się od monotonii życia codziennego i przeżyć niepowtarzalne przygody, zupełnie tak, jakby gracz kierował bohaterem wielkobudżetowej produkcji filmowej rodem z Hollywood. Od kina gry komputerowe odróżnia jednak zupełnie inny poziom immersji, czyli poczucia przynależności do świata przedstawionego. Gra pozwala aktywnie uczestniczyć w epickich średniowiecznych bitwach, pojedynkach magów, czy tajnych misjach służb specjalnych z przyszłości, czyli tych wszystkich wydarzeniach, o których w innym wypadku można jedynie przeczytać lub obejrzeć je w sali kinowej.

Gra na żywo z tysiącem innych graczy

Branża gier wideo przeżywa prawdziwy rozkwit dzięki rozwojowi technologii komputerowych, umożliwiających tworzenie niewiarygodnie złożonych światów wirtualnych, w których można zanurzyć się na długie godziny. Szczególnie dużą popularnością cieszą się obecnie tytuły określane jako MMO (Massively multiplayer online), oferujące rozgrywkę, w której naraz może wziąć udział od dwóch do nawet kilku tysięcy graczy z powierzchni całego globu. Połączenie z serwerem gry MMO następuje poprzez sieć internetową i umożliwia interakcję z innymi graczami, którzy aktualnie korzystają z tego samego serwera. W tego rodzaju grach dużą uwagę kładzie się zarówno na współpracę, jak i na współzawodnictwo, konieczne jest więc stworzenie możliwości komunikacji pomiędzy grającymi, która w zależności od typu rozgrywki może mieć charakter tekstowy lub głosowy.

Pierwsze MMO

Początkujący gracz wśród dostępnych na rynku MMO tytułów znajdzie gry z prawie każdego gatunku, dlatego ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru, zastanowić się co dana pozycja ma do zaoferowania. Ogromną część wszystkich produkcji stanowią gry określane jako MMORPG, które skupiają się przede wszystkim na eksploracji świata przedstawionego oraz na rozwoju kierowanej przez gracza postaci. To właśnie próba przeniesienia papierowych gier RPG (Role playing game) na grunt komputerów doprowadziła do powstania pierwowzorów dzisiejszych MMO. Pierwsze na rynku były więc gry tekstowe, gdzie dokonywane wybory sprowadzały się do kliknięcia odpowiedniego okna tekstowego. Z czasem na znaczeniu zyskało przedstawienie graficzne podejmowanych przez gracza wyborów, aż w końcu wizualizacja poczynań gracza stała się trzonem rozgrywki, pozwalając na precyzyjne sterowanie poczynaniami postaci w czasie rzeczywistym.

Spełnienie marzeń

Tak właśnie prezentują się współczesne tytuły MMORPG, które umożliwiają eksplorację pobudzających wyobraźnię światów fantastycznych królestw, gwiezdnych imperiów, czy mafijnych podziemi. Różnorodność tematyki tych gier zaskakuje, oferując możliwość wcielenia się zarówno w mitycznych wojowników i przeszkolonych komandosów, jak i w wędkarzy, myśliwych, czy też profesjonalnych graczy pokerowych. Pomysłów twórcom gier nie brakuje, szczególnie że trudno jest przewidzieć jaki pomysł przypadnie społeczeństwu graczy do gustu. Absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego dokonując wyboru, warto zwyczajnie zastanowić się, o jakich światach najczęściej snuliśmy fantazje, tak aby grając w grę móc tym samym spełnić własne marzenia. Czeka wtedy na nas ogromna satysfakcja.

Ekscytujące podwójne życie

Inną ważną kwestią jest również to, co mechanika świata gry ma do zaoferowania uczestnikom rozgrywki. Największą popularnością cieszą się tytuły rozbudowane, w których można odkrywać ogromne światy i wciąż zdobywać nowe umiejętności oraz wyposażenie. Wystarczy spojrzeć na tytuły takie jak World of Warcraft, czy Star Wars: The Old Republic. Pierwsza z tych gier skupia wokół siebie 11 milionów aktywnych graczy. W tych oraz w podobnych tytułach, jak na przykład Black Desert Online, Guild Wars 2, czy Elder Scrolls Online gracze współpracują i rywalizują ze sobą, aby wykonywać misje i zdobywać kolejne punkty doświadczenia i móc tym samym awansować swoją postać na wyższy poziom. Wyższe poziomy pozwalają na rozwijanie nowych umiejętności, dają dostęp do lepszych rodzajów uzbrojenia oraz odblokowują nowe lokacje lub mechanizmy rozgrywki. Rozgrywka stale się więc zmienia, a my możemy obserwować nasze postępy i stawać się coraz potężniejsi. Postać, w którą zainwestowaliśmy nasz czas oraz środki pieniężne w przypadku płatnych tytułów staje się właściwie naszym awatarem, a elektroniczny świat drugim życiem, w którym możemy się zrelaksować i odreagować stres związany z codziennymi obowiązkami.

Aktywne współzawodnictwo

Zupełnie innego rodzaju rozgrywki możemy spodziewać się po grach, które nie umożliwiają swobodnej eksploracji otwartego świata, skupiając się zamiast tego na bezpośredniej rywalizacji w zamkniętych arenach. Tego rodzaju gry sieciowe doprowadziły do powstania E-sportu, którego turnieje cieszą się coraz większym prestiżem i uwagą mediów. Turniejowe gry MMO charakteryzują się bowiem skomplikowaną mechaniką rozgrywki, w której liczy się zarówno refleks i precyzja, jak i umiejętności strategiczne i współpraca z drużyną. Do najpopularniejszych gier z tej kategorii należy strzelanka pierwszoosobowa Counter-Strike: Global Offensive, gra wojenna World of Tanks, strategiczne Leauge of Legends oraz Dota 2, czy Fornite, gdzie walczymy i wznosimy forty, aby tylko utrzymać się przy życiu jako ostatni gracz na arenie.

Sportowe emocje w świecie gier

Turniejowe gry internetowe do rozgrywek sportowych zbliżają zbiory reguł, które regulują przebieg zmagań. Osobnym rodzajem gier MMO są symulatory sportowe, gdzie gracze mogą rywalizować dzięki odpowiedniemu systemowi kontroli postaci. Pozostałe tytuły stawiają przed uczestnikami rozgrywki jasne zadanie jak likwidacja wszystkich członków wrogiej drużyny lub zdobycie ich bazy. Drużyny współpracują więc ze sobą, aby uzyskać kontrolę i jako pierwsze wypełnić zadanie. Najczęściej gracze wyposażeni zostają w pewną ilość punktów zdrowia oraz uzbrojenie, które umożliwia odbieranie punktów zdrowia przeciwnikowi. Często spotyka się dodatkowe modyfikacje rozgrywki w postaci możliwości przywracania pewnej ilości punktów zdrowia, czy stosowania pancerzy zapewniających częściową ochronę przed działaniem uzbrojenia przeciwnika. Ponadto w grach drużynowych stawia się na różne role, jakie pełnią członkowie drużyny, dzięki czemu rozgrywka zyskuje na głębi i staje się bardziej angażująca.