Gry z gatunku FPS – w co warto zagrać?

Szybka i precyzyjna walka ze stresem

Gry z kategorii First Person Shooter oferują wyjątkowo intensywne doznania i pozwalają skutecznie odreagować stres związany z codziennym życiem. W tego rodzaju grach nasze poczynania obserwujemy z poziomu oczu kierowanej przez nas postaci, mechanika rozgrywki opiera się natomiast na celowaniu oraz strzelaniu do przeciwników. Gracz często zmuszony jest korzystać z różnego rodzaju uzbrojenia, skradać się i chować za osłonami oraz wykazać się refleksem i opanowaniem, aby przechytrzyć sterowanych przez komputer wrogów lub innych graczy.

Samotnie, czy w drużynie?

Współcześnie coraz częściej nacisk kładzie się na rozgrywkę sieciową, która umożliwia rywalizację w czasie rzeczywistym z innymi przeciwnikami. Wspinanie się na szczyt tabeli wyników związane jest z prawdziwie sportowymi emocjami, a profesjonalni gracze są chętnie obserwowani w akcji poprzez serwisy streamingowe lub wtedy, gdy odbywają się rozgrywki turniejowe. Wiele gier tworzonych jest więc jedynie po to, aby zaoferować graczom możliwość rywalizacji w sieci. Inne gry komputerowe FPS skupiają się natomiast na kampanii dla jednego gracza, która oferuje możliwość poznania stworzonej specjalnie na potrzeby produkcji fabuły. Tego typu gry zwykle pozwalają na wybór poziomu trudności, który wpływa na statystyki postaci oraz na sprawność sterowanych przez komputer przeciwników.

Wojna, wojna nigdy się nie zmienia

Do niezmiennie popularnych gier oferujących zarówno jeden, jak i drugi rodzaj zabawy, należą tytuły z serii Call of Duty oraz Battlefield. Powszechnie zwykło się uważać, że Call of Duty oferuje bardziej zręcznościowy, a Battlefield bardziej symulacyjny rodzaj rozgrywki. Klasyczne Cod 4 Modern Warfare było pierwszym tytułem z serii, który skupił się na współczesnych konfliktach wojennych i jednocześnie pierwszym, który pozwolił na grę sieciową. Pozycja okazała się spektakularnym sukcesem komercyjnym i pozwoliła ugruntować pozycję Activision jako jednego z gigantów branży gier. Do korzeni serii przedstawiających realia II Wojny Światowej nawiązuje natomiast niedawna odsłona, która pozwala przeżyć między innymi lądowanie żołnierzy sił aliantów w Normandii. Cod Infinte Warfare umożliwia natomiast niezwykle dynamiczną rozgrywkę w futurystycznym świecie, gdzie żołnierze wspomagani się przez zwiększające ich możliwości bojowe egzoszkielety, które pozwalają im biegać po ścianach i wbijać się w powietrze. Tempo zmagań podnosi również zaawansowane uzbrojenie z przyszłości.

Czas wytoczyć ciężkie działa

Podobnie dynamiczną akcją charakteryzuje się Titanfall, który dodatkowo umożliwia graczom możliwość kontroli ogromnych maszyn kroczących, zwanych mechami. Kontrola pojazdów bojowych to z kolei bardzo ważny element sieciowej rozgrywki wspomnianego już Battlefielda, który dodaje zmaganiom taktycznej głębi. Kierowany przez gracza żołnierz morze sterować czołgiem, wozem pancernym, motocyklem, helikopterem, myśliwcem motorówką, czy działem przeciwlotnicznym. Duże znaczenie stawia się na współpracę pomiędzy graczami, którzy wybierają różne klasy postaci, posiadające niepowtarzalne umiejętności specjalne, jak możliwość leczenia sojuszników, wykonywania zwiadu czy naprawiania uszkodzonych pojazdów. Deweloperzy zadbali również o to, aby silnik gry umożliwiał realistyczną destrukcję otoczenia. Dzięki temu poszczególne mapy zmieniają się wraz z rozwojem zmagań.

Pełne napięcia akcje antyterrorystów

Do równie popularnych gier, które nastawione są jedynie na rozgrywkę sieciową należą Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oraz Counter-Strike: Global Offensive. Tytuły te ukazują zmagania terrorystów z antyterrorystami i dają możliwość taktycznego współzawodnictwa drużynowego. Zacięta rywalizacja z wykorzystaniem różnego kalibru broni palnej, noży, czy granatów dymnych i błyskowych potrafi podnieść ilość uderzeń serca na minutę. Rainbow Six Siege zasadniczo oferuje więcej gadżetów taktycznych i możliwość destrukcji otoczenia. W grze tej wcielimy się między innymi w członka polskiej formacji GROM. CS GO z drugiej strony wprowadza system wirtualnej waluty, którą gracze zdobywają po zakończeniu każdej rundy i której mogą użyć do zakupu uzbrojenia na początku następnej.

Bohaterowie jak z komiksów

Alternatywą dla tych realistycznych gier drużynowych jest inna strzelanka sieciowa, czyli popularny Overwatch. Ta osadzona w komiksowej stylistyce gra pozwala wcielić się w postać o unikalnych umiejętnościach jak cofanie czasu, rozstawianie tarczy energetycznej, budowanie wieżyczek, czy teleportacja. Nadzwyczajne zdolności każdej postaci sprawiają, że w drużynowych zmaganiach jeszcze większego znaczenia nabiera odpowiednia kompozycja. Odpowiednio dobrane moce mogą zasiać spustoszenie w szeregach wroga. Na bieżąco dodawane wyzwania i tryby specjalne gwarantują nieustanie urozmaicaną rozgrywkę, której warto doświadczyć razem ze znajomymi.

Człowiek przeciwko siłom natury

Równie popularne są shootery, które stawiają większy nacisk na fabularną stronę grania. Popularna seria Far Cry pozwala przeżyć napędzane adrenaliną przygody w dzikich sceneriach, gdzie potyczki z wrogami urozmaicane są przez polowania i zmagania z dziką zwierzyną. Fabularne gry komputerowe obfitują w wyreżyserowane sekwencje, w przypadku Far Cry, graczowi pozostawia się jednak możliwość swobodnej eksploracji rozległych map. W grze wprowadzono również elementy RPG, takie jak rozwój postaci, czy ulepszanie uzbrojenia. Postępy w rozgrywce przekładają się na zdobywane punkty doświadczenia, które pozwalają osiągać kolejne poziomy.

Gracz prowadzony za rękę

Ze swobodnej eksploracji zupełnie zrezygnowano w grach z serii Bioshock, które posiadają całkowicie liniową konstrukcję. Taki model rozgrywki pozwala producentom gry zaprojektować bardzo spójny i zróżnicowany świat, który gracz będzie odkrywał zgodnie z założeniami fabularnymi. Akcja gier z uniwersum Bioshock osadzona została na terenie podwodnej utopii, a w przypadku najnowszej części – w latającym mieście. Ten wybór pozwala stworzyć unikalne i niezwykle szczegółowe lokacje, które wciągają gracza na długie godziny.

Coś dla każdego

Dla fanów science fiction szczególnie interesujące wydadzą się natomiast pozycje takie jak gry z serii Deus Ex oraz Halo. Deus ex przedstawia niedaleką przyszłość, w której technologia cybernetycznych wszczepów jest na porządku dziennym, a ludzie mogą zostać zhakowani. Halo to natomiast pełnokrwista space opera, gdzie kosmiczni żołnierze wyposażeni zostali w plazmową broń, która pozwala im stawić opór zagrożeniu ze strony kosmitów. W czasy złotej ery westernów przeniosą natomiast gracza tytuły takie jak Red Dead Redemption, czy rodzime Call of Juarez.