Jak dobrać łamigłówki dla dzieci do wieku malucha?

Na rynku zabawek istnieje wiele interesujących produktów, które mają rozbudowywać zdolności intelektualne dziecka. Niektóre z nich to skomplikowane łamigłówki dla dzieci, których celem jest wyuczenie logicznego sposobu myślenia. Jak dobrać je do wieku dziecka?

Wiek a analiza psychologiczna dziecka

Okazuje się, że nabywanie – najlepiej we współpracy z psychologiem – specjalistycznych łamigłówek dla dzieci, nie jest jedynym sposobem na wyuczenie u nich określonych zainteresowań. Tak naprawdę (pomijając konieczność pomocy ze strony specjalisty) rodzic może sam, choć nieco intuicyjnie, dostosować materiały edukacyjne do wieku malucha.

1. Najmłodsze dzieci uwielbiają układać różnokolorowe wieże. Dzieci w wieku około 18 miesięcy mogą próbować uporządkować np. sterty klocków od największego do najmniejszego. Maluchy w wieku 2 – 2.5 roku mogą już uczyć się podstawowych, matematycznych zależności.

2. Czytanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Maluch może nauczyć się czytać nawet w wieku 5 – 6 lat, aczkolwiek warto zadbać w tym przypadku o specjalne, sylabizowane książeczki.

3. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno skupić się na matematyce, ale też na myśleniu abstrakcyjnym. Takie dziecko powinno rozwiązywać rebusy, budować złożone zdania, a także uczyć się już bardziej zaawansowanych obliczeń.

Najpopularniejsze rodzaje łamigłówek dla dzieci

Maluchy, które poznają świat w sposób dość zaawansowany, powinny korzystać z typowych rebusów i gier planszowych. Świetną propozycją jest np. klasyka, czyli takie gry jak warcaby lub szachy. Można też poszukać interesujących gier przestrzennych, które – poprzez działanie siły grawitacji – nauczą dziecko podstawowych praw fizycznych. Dobrym pomysłem jest też… wspólne czytanie. Tak, wiadomo że większość rodziców nie ma na to siły, ale w ten sposób można rozbudować słownictwo swojego malucha.

Podsumowując, na rynku istnieje mnóstwo dziecięcych łamigłówek, ale zabawa z nimi przyniesie efekty jedynie wówczas, gdy będzie miała miejsce w towarzystwie rodzica.