Jakie tytuły RPG są warte uwagi w bieżącym roku?

2019 to kolejny ciekawy rok dla graczy – obfitować będzie w mnóstwo premier zarówno gier wysokobudżetowych, jak i niezależnych, w które warto będzie zagrać. Wielbiciele RPG też mają powody do radości, wśród nadchodzących gier znajduje się bowiem dużo tytułów, na które z pewnością warto czekać. Choć coraz częściej elementy RPG wplatane są w gry akcji, fani klasycznych pozycji, w których „przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”, też znajdą coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy gry komputerowe wpisujące się w gatunek RPG, które są warte uwagi w 2019 roku!

Cyberpunk 2077

Choć data premiery kolejnej gry polskiego CD Projekt RED wciąż nie jest pewna, niedawne przecieki pozwalają na przypuszczenia, że jest już bliżej niż dalej. Nawet jeśli doczekamy się jej w następnym roku, z pewnością warto śledzić doniesienia na temat tej osadzonej w kalifornijskim Night City gry. Tytułu nie trzeba właściwie przedstawiać – na tę retrofuturystyczną, sandboksową grę akcji z elementami RPG i FPS czekają miliony graczy z całego świata. Miejmy nadzieję, że zasłużenie.

The Outer Worlds

Gdy podczas The Game Awards 2018 ogłoszono, że oto powstaje nowa produkcja Obsidian Entertainment, „the hype was real”. Ogromne oczekiwania graczy wobec tego połączenia gry RPG i shootera niewątpliwie podsyciła tęsknota za klasykami w stylu Fallout: New Vegas. Czy The Outer Worlds sprosta oczekiwaniom rzeszy zawiedzionych ostatnio przez poczynania Bethesdy graczy? Niedawne przecieki pozwalają domniemywać, że przekonamy się o tym już podczas tegorocznych wakacji.

Warhammer: Chaosbane

Kultowa seria Warhammer doczeka się w tym roku kolejnej odsłony – będzie nią osadzony w Starym Świecie Chaosbane, RPG akcji/hack’n’slash z klasycznym widokiem izometrycznym. Do dyspozycji graczy oddane zostaną cztery klasy postaci o unikalnych cechach. Twórcy przewidują możliwość rozgrywki jednoosobowej, jak i tryb kooperacji online lub na podzielonym ekranie dla maksymalnie czterech graczy. Premiera gry Warhammer: Chaosbane planowana jest na 4 czerwca bieżącego roku.

Outward

Umiejscowiona w otwartym, fantastycznym świecie produkcja studia Nine Dots wyjdzie na PC i konsole już 26 marca 2019 roku. Gracze dołączyć będą mogli do jednej z czterech frakcji, z których każda oferuje oddzielne wątki fabularne i możliwości rozwoju postaci. Brak opcji ręcznego zapisu stanu gry i skalowania poziomu wrogów oraz elementy survivalowe pozwalają przypuszczać, że czeka nas wymagająca, unikalna rozgrywka, której oddawać będziemy się mogli w pojedynkę lub w trybie multiplayer na podzielonym ekranie.

The Surge 2

Sequel popularnej niemieckiej gry RPG z widokiem z trzeciej osoby ponownie przeniesie nas w futurystyczny świat. Naszymi wrogami będą przede wszystkim zbuntowane maszyny, z którymi walczyć będziemy głównie przy pomocy broni ręcznej. Przeznaczona dla jednego gracza rozgrywka wzorowana jest na kultowej grze Dark Souls i oparta na starciach o wysokim poziomie trudności.

Hellpoint

Ten osadzony w konwencji science fiction połączonej z klasycznym fantasy tytuł z widokiem z trzeciej osoby także ma przypominać Dark Souls. Gra rozgrywać będzie się na stacji kosmicznej Irid Novo, której losowo generowane korytarze przemierzać będziemy jako tajemniczy, bezimienny bohater. Z hordami wrogów walczyć będziemy w pojedynkę lub z pomocą drugiego gracza na podzielonym ekranie. Hellpoint oferować ma także tryb pvp. Obecnie tytuł znajduje się w fazie zamkniętej alfy.

Wasteland 3

Sfinansowana przez fanów na jednym z serwisów crowdfundingowych nowa odsłona znanego cyklu gier RPG przeniesie nas tym razem do postapokaliptycznego, mroźnego Kolorado. Klasyczna, prezentowana w rzucie izometrycznym rozgrywka wzbogacona zostanie nowym systemem prowadzenia dialogów oraz przyłożeniem większej wagi do budowania, rozwijania i zarządzania bazą Strażników Pustkowi. Podręcznikową historię w stylu „od zera do bohatera” poznawać będziemy mogli zarówno w pojedynkę, jak i korzystając z trybu multiplayer dla dwóch graczy.

Path of Exile: Synthesis

Dodatek do wciąż popularnej, darmowej gry hack’n’slash będzie miał swoją premierę już za chwilę. Tym razem fabuła aktualizacji skupia się na bohaterze o imieniu Cavas, którego to wspomnienia odkrywać będzie gracz. Tytułowa synteza to zabieg, w wyniku którego ze wspomnień tych tworzone będą nowe mapy. Ta ciekawa mechanika z pewnością zainteresuje oddanych fanów gry, ale czy przyciągnie nowych graczy? Przekonamy się o tym 8 marca.

Iratus: Lord of the Dead

W tej mocno inspirowanej znaną grą Darkest Dungeon produkcji niezależnego studia Unfrozen wcielimy się w „tego złego” – tytułowy bohater to bowiem nekromanta, którego celem jest zawładnięcie światem. Unikalny styl graficzny, rozwój bazy, ciekawa mechanika budowania armii z części ciał poległych przeciwników, cztery typy nekrotalentów naszego bohatera oraz zaawansowana sztuczna inteligencja wrogów – takie atrakcje zapowiadają deweloperzy gry. Mroczny Iratus pojawi się na platformie Steam w ramach Early Accessu w maju 2019 roku.

Deck of Ashes

Powiew świeżości, który tchnął w świat karcianek niedawno wydany Slay the Spire, czuć także w tym niezależnym tytule od AYGames. Tym razem jednak do dyspozycji gracza oddani zostaną antybohaterowie, a całość rozgrywać się będzie w świecie dużo mroczniejszym niż ten znany z popularnej produkcji Mega Crit Games. Premiera Deck of Ashes planowana jest na drugą połowę roku, jednak gra zadebiutuje we wczesnym dostępie na platformie Steam już 11 kwietnia.

Yaga

Jeśli lubicie gry niezależne i interesuje was słowiańska kultura, warto śledzić tę debiutancką produkcję rumuńskiego studia Breadcrumbs Interactive. Wcielimy się w niej w pechowego, jednorękiego kowala, Ivana, i podróżować będziemy po świecie nawiązującym do wspomnianego już słowiańskiego folkloru. Rewelacyjna muzyka, przyjemna dla oka oprawa graficzna i duża dawka poczucia humoru sprawiają, że na Yagę warto czekać.

W tym roku warto również śledzić wiadomości na temat gier komputerowych, których premier spodziewamy się już w roku 2020 czy nawet później. Wciąż czekamy na więcej informacji o tytułach takich jak potwierdzony niedawno Darkest Dungeon 2, kolejna część The Elder Scrolls czy Dragon Age 4. Jedno jest pewne – w 2019 nie będziemy się nudzić!