Sposób na planszówkę

Szukając sposobów na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi wielu z nas sięga po gry planszowe, które obecnie tworzone są niemal na każdy temat. Różnorodność zachęca do wypróbowywania coraz to nowych typów, gdy planszówki z domowej kolekcji zaczynają nudzić. Jednak nie są to tanie produkty i kupowanie ich na masową skalę może przerosnąć niejeden budżet. Dlatego warto poznać metody na testowanie nowości zupełnie za darmo i w stylu zero waste.

Oddaj, wymień, wypożycz

Społeczność wielbicieli gier planszowych organizuje się na różnych portalach, powstają grupy, gdzie wystawiane są oferty nie tylko sprzedaży za niższą sumę gier używanych, ale także propozycje wymiany. To świetny sposób, aby dać nowe życie grze, która zakurzona leży na regale, a może cieszyć nowego właściciela. Tym sposobem ograniczamy konsumpcjonizm, przyczyniamy się do ochrony planety, rezygnując z produkowania zbędnych śmieci przez wyrzucanie i pozwalamy zamiast tego wypróbować nową zabawę nie tylko innym, ale i sobie.

W poszukiwaniu planszówek warto odwiedzić miejsca, gdzie się je wypożycza (zupełnie tak jak książki w bibliotece). W wypożyczalni staje przed wyborem w skali porównywalnej do półek sklepowych, oczywiście zależy to od konkretnego miejsca, ale na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie. To dobry sposób na przetestowanie gry przed zakupem dla siebie lub na prezent.

Zrób to sam

W duchu hasła zero waste koniecznie musi się pojawić zachęta do stworzenia własnych gier planszowych z tego, co znajdziemy w naszych domach. Zaletą będzie tu na pewno to, że w rozgrywce ograniczają nas tylko zasady, które sami sobie wymyślimy. Można wzorować się na tym, co znamy i lubimy albo zrobić coś innowacyjnego. Takie gry dają możliwość spersonalizowania wyzwań, pojawiających się podczas zabawy. Pytania i zadania tworzone z myślą o konkretnej grupie uczynią planszówkę jeszcze bardziej emocjonującą formą spędzania wspólnych wieczorów. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a daje ogromną satysfakcję.

Można, kupić, wymienić się, wypożyczyć, zrobić samemu – jest wiele sposobów na zdobycie wymarzonej gry planszowej. Wybierz swój i baw się dobrze.